Florysta powinien mieć przede wszystkim dużą wiedzę na temat kwiatów i ich kolorystyki, wyróżniać się pomysłowością i dobrym gustem. Musi też znać trendy i wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kwiatowych kompozycji (m.in. okolicznościowa, ślubna, komunijna, funeralna) oraz style we florystyce. Tych ostatnich jest wiele, jednak trzy podstawowe to dekoracyjna, wegetatywna oraz formalno-linearna. Co je wyróżnia?
Kompozycja dekoracyjna: wysoka estetyka i symetria
Kompozycje, rozumiane jako układy poszczególnych elementów, mogą być zestawiane na podstawie kontrastu. Kompozycje dekoracyjne tworzy się jednak łącząc ze sobą składniki podobne, aby uzyskać spójną, harmonijną całość. Florysta, układając taką kompozycję, zestawia rośliny, liście i gałązki na podstawie tzw. złotego podziału: metody geometrycznej, dzięki której można określić odpowiednie proporcje. Z tego względu w kompozycje dekoracyjne najczęściej wpisuje się figury geometryczne – koło, trójkąt, owal.
Kompozycja dekoracyjna jest symetryczna i, niezależnie, z której strony jest oglądana, zawsze wygląda dobrze, dlatego doskonale sprawdza się np. jako ozdoba weselnych stołów. Do jej wykonania wykorzystuje się dużo materiałów – co najmniej trzech gatunków kwiatów – a dobierane są one głównie ze względu na walory dekoracyjne. Kompozycje dekoracyjne dominują w wystrojach kościołów, wybierane są na wystawne przyjęcia i wzniosłe uroczystości, zatem niezwykle ważne jest, by tworzyć je z wykorzystaniem możliwie najświeższych i najpiękniejszych kwiatowych okazów.
Styl wegetatywny – rustykalny i naturalny
Kompozycje wegetatywne królują na weselach w stylu boho. Ich rustykalny charakter wynika z tego, że odwzorowują naturalne środowisko: są niesymetryczne, wykonane z dowolnej ilości elementów. Styl wegetatywny, choć często pozornie chaotyczny, jest w gruncie rzeczy usystematyzowany i wymaga wiedzy na temat tego, jak rosną rośliny w naturalnym środowisku: układ kompozycji musi odpowiadać sposobowi, w jaki kwiaty rozrastają się w przyrodzie. I o ile liczba elementów jest dowolna, o tyle wykorzystane mogą być tylko te gatunki, które w naturalnym środowisku rosną obok siebie. Z tego też powodu styl wegetatywny wyróżnia też niewiele elementów ozdobnych; często spotykane są kompozycje całkowicie pozbawione dekoracyjnych materiałów.
Kompozycje w stylu wegetatywnym wymagają innych naczyń niż dekoracyjne. Proste, owalne lub prostokątne pojemniki, koszyki, skrzynki w stonowanych barwach, wykończenie imitujące naturalne podłoże roślin (w zależności od koncepcji: liście, mech i rośliny stabilizowane, kora) – po tym również można rozpoznać rustykalne dzieła florystów. Inspirowane naturą elementy do kompozycji wegetatywnych oferuje nasza hurtownia florystyczna rozewieczne.pl. Nieszablonowym pomysłem jest ułożenie roślin w małym pniu drzewa lub korzeniu: jest to dość czasochłonne, ale efekt wynagradza wysiłek.
Kompozycja formalno-linearna, czyli florystyczne dzieło sztuki
Stworzenie kompozycji formalno-linearnej przez licznych pasjonatów florystyki jest uważane za trudniejsze niż wykonanie jej w innym stylu. Nowoczesna, często niemal futurystyczna forma, asymetria, brak elementów dekoracyjnych lub mała ich ilość: to, między innymi, wyróżnia styl formalno-linearny na tle pozostałych. Głównym zadaniem florysty jest wyeksponowanie linii i kształtu poszczególnych roślin. Mile widziane są kwiaty o wyszukanych, nietypowych formach, których nie wolno przytłoczyć dekoracjami. Florysta staje się artystą, który jako narzędzia ma niemal wyłącznie rośliny, wyobraźnię i ciekawy koncept. Styl formalno-linearny, choć wymagający, daje floryście wiele możliwości.
Gdzie kompozycje w tym stylu znajdą swoje miejsce? Na pewno we wnętrzach nowoczesnych, orientalnych. Doskonale wkomponują się w wystrój minimalistyczny; w bogato udekorowanym pomieszczeniu ich urok po prostu „zginie”, przytłoczony przez inne ozdoby. Chętnie są także eksponowane w gabinetach masażu, klinikach medycyny estetycznej, hotelowych recepcjach.