Florystyką nazywamy sztukę pięknego układania kwiatów. Do tworzenia efektownych kompozycji potrzebne są oczywiście rośliny, jednak nie tylko one. W pracowni każdego florysty muszą się znaleźć także odpowiednie artykuły florystyczne i akcesoria – niezbędne są m.in. gąbki florystyczne. Rodzajów takich gąbek nie jest wiele; przyjrzyjmy się bliżej im oraz ich zastosowaniu.
Podstawowe rodzaje gąbek florystycznych
Więcej niż rodzajów gąbek florystycznych jest ich nazw synonimicznych: produkt nazywany bywa także pianką florystyczną, cegłą z pianki, pianką do kwiatów czy kostką florystyczną. Bo w istocie są dwa podstawowe rodzaje gąbki do kwiatów:
- gąbka florystyczna mokra – do roślin żywych. Najczęściej spotykana w formie kostki, wykonana z żywicy fenolowo-formaldehydowej z dodatkiem środków umożliwiającym jej namaczanie, a jednocześnie zachowanie kształtu. Taką gąbkę należy namoczyć w wodzie przed przystąpieniem do pracy;
- gąbka florystyczna sucha – do roślin sztucznych. Wykonana jest z materiału potocznie nazywanego pianką; jej struktura jest zwarta, jednocześnie jednak na tyle krucha, że niemożliwe jest jej namaczanie, dlatego gąbka sucha służy do tworzenia kompozycji z roślin sztucznych.
Zastosowanie obu gąbek jest takie samo: mają one pomóc stworzyć piękną kompozycję kwiatową. Oczywiście układanie w gąbce kwiatów żywych wymaga nieco więcej pracy: już sama kostka wymaga odpowiedniego przygotowania, aby umieszczone w niej kwiaty długo pozostały trwałe i cieszyły oko.
Jak i jak długo moczyć gąbkę florystyczną?
Do prawidłowego namoczenia gąbki florystycznej potrzebne jest naczynie głębsze niż wysokość i szersze niż długość gąbki: dzięki temu gąbka będzie swobodnie opadała na dno, samoistnie chłonąc wodę. Woda do namoczenia gąbki musi być zimna, ew. mieć temperaturę pokojową. Dobrze jest dodać do niej odżywkę do roślin w proszku lub w płynie: dzięki niej kwiaty włożone w gąbkę dłużej zachowają dobry wygląd. Warto pamiętać o tym, że układanie kwiatów w gąbce należy zacząć od oczyszczenia łodyg z suchych części, brzydkich liści; łodygi przycinamy dopiero tuż przed włożeniem kwiatów.
Jak długo moczyć gąbkę florystyczną? Tak długo, aż sama opadnie na dno naczynia, wchłaniając wodę. Czas, w którym gąbka wchłonie wodę, zależy w dużej mierze od jej wielkości. Z reguły proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Bardzo ważne jest, by nie próbować na siłę zanurzać suchej gąbki w wodzie: poskutkuje to tym, że z zewnątrz będzie ona przemoczona, zaś w środku – sucha. W nieprawidłowo namoczonej gąbce kwiatowa kompozycja szybko zwiędnie.
Gąbka florystyczna sucha – jak używać?
Używanie suchej gąbki florystycznej jest dość proste. Kompozycje ze sztucznych roślin z jej zastosowaniem mogą tworzyć nawet osoby, które nie są profesjonalnymi bukieciarzami. Wystarczy trochę chęci, pewien zmysł estetyczny i, oczywiście, sam pomysł na stroik. Łodygi sztucznych kwiatów wbijamy w gąbkę pod dowolnym kątem: pozostaną stabilnie w wybranym miejscu. Nie ma obaw, że będą się przechylać czy opadać. Ciekawym pomysłem na wykończenie kompozycji jest pokrycie powierzchni gąbki dekoracyjnym mchem stabilizowanym.
Suchą gąbkę florystyczną można przycinać do niemal dowolnego kształtu i rozmiaru za pomocą ostrego nożyka, np. introligatorskiego. To pozwala dopasować ją do misy, wazonu, koszyczka czy innej osłonki, w której będzie wyeksponowana kompozycja.
Gdzie kupić gąbkę florystyczną?
Gąbkę florystyczną można kupić w większości kwiaciarni: floryści zawsze mają odpowiedni zapas potrzebnych akcesoriów. Takie rozwiązanie polecane jest jednak tylko dla początkujących adeptów sztuki układania kwiatów czy osób, które tworzą kompozycje rzadko, raczej hobbystycznie.
Profesjonalni bukieciarze zaopatrują się w hurtowniach florystycznych. Najlepiej robić zakupy u importerów i dystrybutorów: brak udziału pośredników przekłada się na korzystniejsze ceny. Najwygodniej jest kupować gąbki florystyczne i inne artykuły w hurtowniach online. Szybka dostawa pod wskazany adres, kupony rabatowe, bogata oferta, możliwość poznania opinii innych klientów: to wszystko przemawia na korzyść zakupów akcesoriów florystycznych przez internet.